Tititi figurky Adolf Loos s manželkou na výstavě V kráse ornamentu
Přemýšlejí dnes mladí lidé o svých kořenech? Kdo jsou jejich předci, jak žili, o čem přemýšleli, o co se ve svých životech snažili, co po sobě chtěli zanechat, co si přáli předat svým potomkům? Jaké uctívali tradice, jaké byly jejich zvyklosti, jak se promítaly do jejich životů? A jak je to nyní s mladou generací…? Má ornament své místo v dnešním světě? Má anebo může mít své místo v současných životech?
O tom diskutuje výstava V kráse ornamentu, jejímž předním tématem je ornament – lidový motiv, zpracovaný různým způsobem, různou technikou. Za nadační fond Moravská krása ji připravila přední česká architektka a designérka Helena Dařbujánová.
Výstava měla svoji premiéru minulý rok v Praze v Holešovické tržnici, nyní jsou na řadě Prachatice, odkud jede do USA, kde bude půl roku vystavena v Národním českém a slovenském muzeu a knihovně ve státu Iowa, potom bude pokračovat do Českého centra v New Yorku a dál do Washingtonu.
Galerie designu Neumannka v Prachaticích expozici hostí od 29. března do 29. května 2024.
Výstava vedle sebe představuje největší poklady kulturního dědictví: Galerii moravského ornamentu, modrotisk, výšivku a soubor děl výtvarnice a ilustrátorky Kornelie Němečkové, a k tomu práce současných tvůrců, v nichž téma ornamentu rezonuje, neboť jen prostřednictvím soudobého designu a umění může být propojen kulturní odkaz minulosti se současností. Konkrétně jsou to exponáty z dílny těchto výtečných designérů a designových studií: Zlatka a Hanuš Lamrovi, Johana Němečková, Alžběta Jungrová, Natálie Repkovská, Helena Dařbujánová, Cindy Kutíková, Veronika Jiroušková Velčovská, Barbora Kolerusová, Michal Bačák / pro Křehký, TYFORMY, PORIGAMI, Tititi, Jan Plecháč & Henry Wielgus, Master&Master.
„Naše hlavní téma je ornament, ornament ne jako zločin, ale jako inspirace, jako tajná řeč našich předků, výpověď o životě, jako radost a krása,” popsala expozici její kurátorka Helena Dařbujánová.
Foto: Pavel Matoušek